Blog łopatologiczno-praktyczny

LogoblogPrzepisy bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią bardzo obszerny dział ustawodawstwa . Jest to też obszar oddziaływania, w którym prawo w bardzo dużym stopniu wkracza  w sprawy techniczne i organizacyjne procesu pracy. Przyczyną tego jest fakt, iż dobrem bezpośrednio chronionym przez tę dziedzinę prawa pracy jest życie i zdrowie nie tylko pracowników, ale także innych osób. Ze stanu bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają poważne konsekwencje, także społeczne. Stąd też istotne znaczenie ma przestrzeganie tych przepisów.

Konstytucja RP w art. 66 zapewnia każdemu prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Kodeks pracy w art. 207 zobowiązuje do organizowania pracy w taki sposób, aby zatrudnieni pracownicy mieli zapewnione warunki, które eliminują zagrożenie dla życia lub zdrowia. Obowiązki pracodawców nie wyczerpuje jednak tylko przestrzeganie przepisów, bowiem dotyczy on także podejmowania działań zabezpieczających przed skutkami pracy również w sytuacjach, które nie są regulowane przepisami.

Bezpieczne i higieniczne warunki pracy zależą też nie tylko od pracodawców i treści przepisów w tym przedmiocie, ale i od wielu innych czynników, również przygotowania pracowników do bezpiecznego wykonywania pracy. Niestety wiem, że szkolenia BHP często są prowadzone w  sposób mało komunikatywny . Informacje zawarte w publikacjach dotyczących tej tematyki są też najczęściej pisane językiem bardzo skomplikowanym. W związku z tym postanowiłem, iż na naszym blogu będę omawiał kwestie związane z BHP i prawem pracy w sposób, jak najbardziej przystępny, posługując się przykładami konkretnych sytuacji. Mam nadzieję, że taka forma, przypadnie Wam do gustu 🙂

cropped-cropped-dontworry.png


Zapraszamy na FB

Kategorie

maj 2024
P W Ś C P S N
« wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031